Stipendium att söka för ESHG 2025

ESHG erbjuder National Fellowships ESHG 2025 vilket innebär att SFMG:s styrelse har möjlighet att utse en person som får gratis registrering till ESHG-mötet 2025 inklusive luncher och sociala tillställningar samt upp till 600 Euro för att täcka delar av resekostnad/hotell. Det ekonomiska bidraget ska gå till en individ som är i början av karriären och vänder sig inte till någon särskild yrkesgrupp.

Urvalskriterier:

  • Man skall vara medlem i SFMG vid ansökningstillfället och skall också ha varit medlem när denna annons publiceras (2024-12-13)
  • Abstract till 2025 års ESHG-konferens skall vara inskickat (ESHG:s deadline 30/1 2025)
  • Personer i början av sin karriär kommer att prioriteras.
  • Samma person kan få maximalt ett stipendium inom en tvåårsperiod.

Den sökande skall skicka ett kort email tillsammans med inskickat abstract, ett kort CV (max två A4-sidor) och referenslista på tidigare publikationer till sekreteraren för SFMG (secretary@sfmg.se). Aktuella ansökningar kommer sedan bedömas och rankas av två professorer i klinisk genetik, varefter SFMG:s styrelse fattar beslut.

Ansökan skall ha inkommit senast 2/2 2025.